Polski Związek Zbiorowej
Gimnastyki Estetycznej
 

Grzybowska 87, 00-844 Warszawa     infopfagg.pl     +48 799 996 377
Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
infopfagg.pl
 +48 799 996 377
Media społecznościowe:

Zbiorowa Gimnastyka Estetyczna
 

Gimnastyka Estetyczna to piękny zdrowy sport i wybór świadomych rodziców.

Zbiorowa Gimnastyka estetyczna, zwana także Estetyką - jest sportem łączącym w sobie gimnastykę, taniec nowoczesny, balet i akrobatykę. Ten sport charakteryzuje się umiejętnością przekazywania natury muzyki w ruchu i nadawania integralności ruchowej, spójności, wolności, wdzięku i różnych kolorów emocjonalnych. Jest to młody, ale aktywnie rozwijający się sport w naszym kraju. Gimnastyka estetyczna to nie tylko piękny sport. To ekspresja ruchu, która ujawnia wdzięczność i piękno dziewczęcej i kobiecej natury.

W nowoczesnej formie gimnastyka estetyczna pojawiła się w połowie XX wieku w krajach nordyckich. Po raz pierwszy zawody w tym sporcie odbyły się w 1950 roku w Helsinkach, ale pierwsze mistrzostwa świata odbyły się dopiero w 2000 roku. W 2003 roku powstała Międzynarodowa Federacja Zbiorowej Gimnastyki Estetycznej (IFAGG), w skład której wchodzą federacje krajowe z ponad 40 krajów, w tym z Polski. Obecnie Federacja Międzynarodowa organizuje mistrzostwa świata, mistrzostwa kontynentalne i Puchary Świata, turnieje międzynarodowe, a także różne konkursy dla juniorów i dzieci. Międzynarodowa Organizacja ubiega się o status dyscypliny olimpijskiej.

Gimnastyka estetyczna jest często porównywana z gimnastyką artystyczną. Rzeczywiście, te dwa rodzaje gimnastyki mają to samo pochodzenie, ale gimnastyka artystyczna odeszła od swojego pierwotnego celu. Dziewczyna w wieku dwudziestu lat nie może już wykonywać elementów, które wykonywała w wieku 12 lat. W gimnastyce estetycznej nie trzeba posiadać wyjątkowych predyspozycji fizycznych, więc ten rodzaj sportu może być uprawiany przez dziewczyny i kobiety w każdym wieku. Wystarczy mieć predyspozycje choreograficzne, artystyczne i muzyczność. Najważniejsze jest tu pokazanie charakteru, myśli, piękna i uczuć poprzez język ciała. Również istotną różnicą jest metodyka, wiek początkujących i poziom zaangażowania rodziny. Udział w treningach wyczynowych i we współzawodnictwie zaleca się dzieciom dopiero od 8-10 lat, żeby jak najmniej angażować rodziców np w organizacje dojazdów na treningi. Oczywiście inne sporty gimnastyczne dostarczają "estetyce" wspaniałych zawodników z profesjonalnym przygototwaniem, którzy rozpoczęli swoją przygode o wiele wcześniej. Natomiast głównym celem ZGE jest zrzeszanie i szkolenie sportowców, chcących uprawiać sport wysokich osiągnięć w wieku samodzielnym, długo, świadomie i bez nadmiernych poświęceń,, takich jak zdrowie, jakościowa edukacja szkolna i czasowe zaangażowanie rodziców.

Gimnastyka estetyczna jest sportem zespołowym, nie wykorzystuje wstążek, piłek i obręczy jak w gimnastyce artystycznej. Liczba gimnastyczek w każdej z drużyn zależy od kategorii wiekowej i rodzaju programu (grupy od czterech do czeternastu gimnastyczek). Zespół musi być jednym organizmem - do każdego spojrzenia, oddechu, do ledwie zauważalnego ruchu małego palca. W wyniku treningu, wykonanie każdego elementu zostaje wyostrzone i osiągnięta zostaje absolutna jedność z muzyką. Zawody w gimnastyce estetycznej to wspaniałe, jasne widowisko. Każdy program zawodów jest małym spektaklem, który łączy w sobie sport, plastyczność, grację, nowoczesną choreografię, duch zespołu i ekspresję. .

W Polsce ten nowy rodzaj sportu nie został pozostawiony bez uwagi entuzjastów zdrowego stylu życia i twórczości. W czerwcu 2018 roku Polski Związek Zbiorowej Gimnastyki Estetycznej uzyskał licencje IFAGG. W roku 2018 w Podkowie Leśnej została utworzona pierwsza szkoła sportowa. Wychowanki szkoły godnie reprezentują swój kraj w najbardziej prestiżowych imprezach na arenie międzynarodowej.

W roku 2018 w Podkowie Leśnej, dzięki ogromnemu zaangażowaniu rodziców zawodniczek i kadry trenerskiej, została utworzona pierwsza szkoła sportowa. Wychowanki szkoły godnie reprezentują swój kraj na najbardziej prestiżowych imprezach na arenie międzynarodowej.